پاکسازی صورت با تونر و شیرپاک کن، بخور صورت با آب، شست وشوی صورت با مایع مخصوص و... همگی راه هایی برای پاک کردن پوست هستند ...

اما بهترین و مفیدترترین روش برای شست وشوی صورت کدام است؟ این یکی از سوالاتی است که برای خانم های زیادی مطرح است و جواب های درست و غلط زیادی هم به آنها داده می شود. امروزه متداول است که استفاده از لوسیون های گیاهی یا شیمیایی را به افراد برای شست وشوی پوست صورتشان توصیه می کنند و البته خیلی ها هم به روال سابق از صابون معمولی برای شست وشو و تمیزی پوست خود استفاده می کنند و تا به حال دچار هیچ عارضه ای هم نشده اند. این یک راز نیست درواقع یک تشخیص درست از سوی شما یا پزشک زیبایی شماست که بگوید نوع پوست شما کدام یک از ۳ حالت چرب، خشک و نرمال است و شما باید کدام شیوه را برای شست وشوی پوست خود انتخاب کنید. به گفته یک متخصص پوست و زیبایی آب، مفیدترین و ساده ترین راه برای پاک کردن آلودگی های موجود روی پوست است که افراد می توانند در روز به دفعات متعدد با هر نوع پوستی از آن استفاده کنند و دچار هیچ مشکلی نشوند. برای پیدا کردن بهترین روش شست وشوی پوست با دکترمسعود نصیری کاشانی، متخصص پوست و مو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی به گفت وگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

آقای دکتر! جدیدا مشاهده می کنیم که تبلیغات بسیاری در زمینه استفاده از مایع های مختلف شست وشوی صورت انجام می شود که افراد را به گرایش در استفاده از آنها ترغیب می کنند، آیا این محصولات برتری بیشتری نسبت به دیگر راه های شست وشوی صورت دارند؟

شست وشوی پوست یک ضرورت است اما اینکه با چه ماده ای شست وشو شود بستگی به وضعیت پوست افراد دارد. وقتی شخصی پوست خشکی دارد مسلما باید از شست وشوکننده هایی که اسیدیته بیشتر، قلیای کمتر و PH های پایین تری دارند، استفاده کند. وقتی پوستی نرمال است ممکن است خیلی در این زمینه مشکل نداشته باشند. البته پوست های نرمال نیز گاهی خشک و گاهی چرب می شوند این به آن معناست که وقتی شخص می گوید پوست من چرب نیست و خشک هم نیست اما وقتی می شویمش خیلی احساس خشکی می کنم، یعنی این پوست نرمال رو به خشکی است اما اگر چنین شکایتی نداشته باشد یعنی یک پوست نرمال رو به چرب دارد. اما پوست چرب که به محض شستن فورا دوباره چرب می شود، کاملا واضح است که نیاز به شست وشوی بیشتری دارد. این نوع پوست محدودیت کمتری در استفاده از صابون ها دارد به طوری که اگر کسی پوست چربش را با صابون های معمولی و حتی بدن شوی هم بشوید، احساس ناخوشایندی به او دست نمی دهد و احساس سوزش و کش آمدگی در پوستش نمی کند.

توصیه شما برای شست وشو کدام یک از روش هاست؟

طبیعتا توصیه اول ما این است که اگر پوست نیازی به شست وشو با صابون یا محلول های شست وشو ندارد، تنها شست وشوی با آب کافی است پس بهتر است صورت با آب خالی شست وشو داده شود اما اگر میزانی از آلودگی در صورت وجود دارد و حتما باید ماده پاک کننده ای به کار گرفته شود آن زمان باید تشخیص داده شود که چه نوع صابون یا شوینده ای برای این فرد مناسب است. خانم ها برای پاک کردن آرایش صورت می توانند از پاک کننده ها و شیرپاکن ها استفاده کنند یعنی الزامی وجود ندارد که برای پاک کردن آرایش حتما از آب استفاده شود ولی اگر کسی دوست دارد حتما صورتش را بشوید باید صابون یا مایع شست وشویی مناسب پوست خودش انتخاب شوند. مایع ها و ژل های شست وشوی پوست نیز می توانند برای پاک کردن و شست وشوی پوست مناسب باشند و عوارضی ندارند و فقط برای پوست های خشک باید خیلی دقت شود که مناسب با پوست انتخاب شود و نباید از پایه های خیلی قلیایی استفاده کنند.

درباره استفاده از صابون های معمولی که در قدیم نیز استفاده می شد، می گویند که به دلیل داشتن برخی مواد مضر برای پوست، چربی و لطافت پوست را از بین می برند، آیا این موضوع را تایید می کنید؟

لزوما این طور نیست و همانطور که گفته شد پوست هایی که چرب هستند اساسا با این مسایل دچار مشکل نمی شوند اما پوست هایی که خشک هستند، ممکن است در صورت استفاده از صابون اذیت شوند. پس افراد با پوست های خشک در این زمینه باید مراقبت بیشتری داشته باشند.

به برخی افراد با پوست های حساس توصیه شده که از برخی محصولات که صرفا برای شست وشوی دست و دارای برند خاصی هستند، استفاده کنند. آیا این نوع تجویز درست است؟

ما نمی توانیم درباره رد یا تایید کیفیت انواع مارک های مختلف مایع های دستشویی صحبت کنیم اما این روش نیز در صورت تجویز پزشک می تواند یکی از راه های شست وشوی صورت باشد اینکه انحصارا بگوییم فقط باید از این مارک خاص استفاده شود و اگر با چیز دیگری صورت شست وشو شود مشکل پیدا می شود، نه این طور نیست. و باز هم تاکید می کنم بیش از هرچیز این مساله مهم است که پوست شما از چه نوع پوستی است. اگر پوست شما پوست خشکی است در این صورت حتما مشکل به وجود می آید اما اگر پوست خشکی ندارید و پوست نرمال تا چربی دارید هیچ مشکلی نیست که با صابون های دستشویی هم بتوانید بشویید.

چندبار شست وشوی صورت را در روز پیشنهاد می کنید؟

تعداد دفعات شست وشوی صورت هم باز به نوع پوست هر فرد بستگی دارد. اگر فرد پوست چربی دارد باید به دفعات بیشتری پوست را بشویید. معمولا پوست خشک در شبانه روز بیش از یک بار به شست وشو با پاک کننده ها نیاز ندارد، اما پوست طبیعی تا ۲ بار می تواند با پاک کننده ها شست وشو شود و برای پوست چرب حتی بیش از ۳ بار هم اشکالی ندارد.البته شست وشو با آب تا هرچندبار در شبانه روز که انجام شود حتی برای پوست خشک هم مجاز است. فردی که پوست خشک دارد و تمایل دارد که پوستش را چندبار بشوید؛ می تواند یکبار در روز که آلودگی پوستش بیشتر است از پاک کننده ها استفاده کند و دفعات بعدی فقط با آب خالی صورتش را بشوید.

منبع:

افتاب

186947_490

امروزه انواع و اقسام صابونها وجوددارد اعم از انواع صابونهای قالبی و انواع صابونهای مایع . در این بخش ، برای شما طریقه انتخاب بهترین صابون و نحوه شستشوی دستهارا  آموزش می دهیم

 

حتما شما هم سؤالاتي در مورد صابون‌ها و انواع مختلف داريد. اين مطلب نكات زيادي را در اختيار شما مي‌گذارد که بر اساس آنها می‌توانید بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

اصلا به شیوه صحیح دست‌های خود را می‌شویید؟

براساس بررسی‌هاي میدانی كه توسط گروه تحقيقات دانشگاه ميشيگان انجام شده و نتايج آن در مجله سلامت محیط‌زیست به چاپ رسيده، تنها 5 درصد از افراد پس از استفاده از توالت دست‌های خود را به درستی می‌شویند. در این بررسی، ناظران آموزش‌دیده از دانشگاه میشیگان، عادت شستن دست 3749 نفر در دستشویی‌های عمومی را بررسي کردند و نتیجه‌ای که به‌دست آوردند به این شرح است: 95 درصد کسانی که از توالت استفاده می‌کردند زمان 15 تا 20 ثانیه پس از دستشویی رفتن که CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها) برای کشتن میکروب‌هایی که سبب ایجاد عفونت می‌شود، توصیه کرده را برای شستن دست‌های خود اختصاص نمی‌دهند. حتی بدتر از آن، 3 درصد افراد به خود زحمت استفاده از صابون را هم نمی‌دادند و 10درصد بقیه هم كلا پس از خروج از دستشويي دست‌های خود را نمی‌شستند.

15 درصد از مردان اصلا دست‌های خود را نمی‌شویند

آمار این افراد مطابق انتظار در دستشویی زنانه کمتر است. در مقایسه با میزان 7 درصدی زنان که سینک دستشویی را نادیده می‌گیرند، 15 درصد از مردان اصلا دست‌های خود را نمی‌شویند. در میان مردان تنها نیمی هنگام شستن دست‌ها از صابون استفاده می‌کردند اما زنان حتما دست‌ها را با صابون می‌شستند. دکتر کارل بورچگروینک، سرپرست پژوهشگران و استاد دانشگاه دولتی  میشیگان می‌گوید: «مردم معمولا فکر می‌کنند دست‌های‌شان تمیز است اما حقیقت این است که فرقی نمی‌کند شما چقدر در کار خود نظافت را رعایت می‌کنید، بیرون آمدن از توالت با دست‌های کاملا پاکیزه کار بسیار دشواری است. بیشتر به این دليل که آنجا محل بسیار پر ترافیکی است.»

186948_471

جای میکروب‌های خطرناک در کمین شما هستند

به گفته رابرت کلن، رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان سنت لیوکس و روزولت در نیویورک سیتی، بسته به نوع باکتری‌های قرار گرفته روی در و دستگیره توالت، شیر آب، جا دستمالی و سایر سطوح همگانی‌ای که با آن تماس پیدا می‌کنید، میکروب‌هاي خطرناكي مثل ای. کولی و استافیلوکوکوس می‌توانند به راحتی منتقل شوند. این باکتری‌ها به یکباره تنها با تماس دست شما به دهان‌تان یا به ساندویچ‌تان به سیستم بدن شما وارد می‌شوند. آنها می‌توانند باعث ایجاد عفونت‌ها و ویروس‌ها شوند.

شستن دست‌ها باید 20 ثانیه طول بکشد

بهترین روش دفاعی شست‌وشوي دست‌ها به روشی صحیح بلافاصله پس از استفاده از توالت است. بورچگروینک مي‌گويد، این به معنی استفاده از صابون است که کمک به جدا‌شدن باکتری‌ها از پوست و ضد‌عفونی و شسته‌شدن آنها می‌كند. هنگام آبکشی هم از شست‌وشوی کامل آنها اطمینان حاصل کنید. برای خلاص‌شدن از این باکتری‌ها، کل روند شستن دست‌ها باید 20ثانیه طول بکشد که تقریبا معادل دو بار خواندن شعر «تولدت مبارک» است. شاید فکر کنید چون از ماده ضدعفونی‌کننده استفاده می‌کنید دست‌های‌تان بسیار تمیز است اما فرمولاسیون الکلی این مواد تنها باکتری‌های سطحی پوست را از بین می‌برد ولی باز هم باکتری روی پوست وجود دارد. این یعنی استفاده از ژل‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده باید در درجه دوم اهمیت قرار گیرد و بهتر است هميشه از آب و صابون برای تمیز‌کردن دست‌ها استفاده کنید.

چطور ميكروب‌ها را با صابون مي‌كشيم؟

ابتدا اجازه دهید به چگونگی کارایی سطح شیمیایی صابون نگاهی بیندازیم. برای ساخت صابون، باید یک ماده اسیدی و یک ماده بازی (یا ماده قلیایی) را با هم ترکیب کنید. این ماده اسیدی از چربی (اسیدهای چرب و تری‌گلیسیریدها) و ماده قليايي از هیدروکسید سدیم (NaOH) تشکیل شده‌ است. این ترکیب موجب جدا‌شدن اسیدهای چرب از تری گلیسیریدها و آمیختن آن با یون‌های هیدروکسید و تشکیل نمکی به نام «صابون» می‌شود. صابون دارای 2 ویژگی كلي است:

  •   کاهش کشش سطحی آب
  •   چسبیدن به چرک، روغن و باکتری‌ها

 

186949_740

دلیل اینکه صابون این خواص را دارد این است که یک بخش از مولکول صابون هیدروفیلیک یا علاقه‌مند به آب (چسبنده به آب) و بخش دیگر آن هیدروفوبیک یا گریزان از آب (دافع آب) است.  بخش هیدروفیلیک به اسیدهای چرب هیدروفوبیک اجازه می‌دهد تا با سایر مواد هیدروفوبیک، مانند چرک در حال پاک‌شدن روی سطوح، رابطه برقرار کند. وقتی لایه‌ای از کثیفی به اسیدهای چرب صابون می‌پیوندد، به قطرات محصور شده در آب تبدیل می‌شود. چرک، چربی و باکتری به راحتی از بین رفته و در این وضعیت معلق شسته می‌شود. پس صابون معمولی هم باکتری‌ها را از بین می‌برد اما آیا صابون ضدباکتری کاری بیش از این انجام می‌دهد؟ شاید. اما چندین نکته اصلی وجود دارد که در مورد آنتی‌باکتریال‌ها در نظر گرفته می‌شود.

آنتی‌باکتریال بهتر است يا صابون معمولی؟

این روزها به نظر می‌آید همه‌چیز«آنتی باکتریال» شده است. در حال حاضر حدود 75درصد صابون‌های مایعی که در قفسه‌های فروشگاه‌ها وجود دارد دارای چنین خاصیتی است و ما دائما محصولات آنتی باکتریال را به انبار مواد پاک‌کننده منزل خود اضافه می‌کنیم. با این حال آیا از قبل تمیزتر هستیم؟ برخی پژوهشگران به این پرسش پاسخ منفی می‌دهند.

آنتی باکتریال‌ها این مشکلات را دارند

اجزای آنتی‌باکتریال صابون‌ها برای اینکه به خوبی عمل کنند باید حدود 2 دقیقه روی سطح کثیف باقی بمانند ولی بسیاری از افراد اینقدرها هم صبور نیستند و قبل از اینکه ترکیبات آنتی‌باکتریال بتوانند وظیفه خود را انجام دهند آن را می‌شویند.

– برخی پژوهشگران طرفدار این فرضیه هستند که باکتری‌ها می‌توانند در طول زمان در برابر عوامل نابود‌کننده باکتری مقاوم شوند و در نتيجه مواد آنتي سپتيك بر عكس ميكروب‌هايي مقاوم ايجاد مي‌كنند.

– بعضي باکتری‌ها برای انسان مفید هستند. این تعداد معمول باکتری‌هایی که در بدن ما وجود دارند نه تنها عرق ما را تجزيه می‌کنند، بلکه به دفاع از ما در برابر باکتری‌های بسیار مضر و ناخوانده نیز کمک می‌کنند.

– بسیاری از بیماری‌های شایع در طبیعت ویروسی است، از این‌رو آنها به وسیله فرآورده‌های آنتی‌باکتریال از بین نمی‌روند.

نتيجه: طبق بررسی مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، مصرف صابون‌های آنتی‌باکتریال ضرورتی ندارد اما شست‌وشوی دست‌ها با صابون معمولی و آب گرم از تاثیرگذارترین راه‌ها بر ضدبیماری‌های عفونی است.

جامد بهتر است یا مایع؟

هنگامی که صابون به لوازم بهداشتی افراد اضافه شد، تا مدت‌های زیادی تنها صابون‌های جامد و اصطلاحا قالبی وجود داشتند. بعدها این صابون‌ها در اشکال گوناگونی مانند صابون‌های گرد و مربع شکل، معطر و بدون بو، شفاف و مات شكل گرفتند. اما شکل اصلی و کاربرد آنها صدها سال است که هیچ تغییری نکرده است.  پس از آن پاک‌کننده‌های دیگری با فرمولاسیون صابونی و بدون صابون هم تولید شدند. پاک‌کننده‌های قالبی با ترکیب فرآورده‌های مایع به‌دست می‌آمدند که در ابتدا برای شستن دست‌ها استفاده می‌شدند. به تدریج بازار با ژل‌های شست‌وشو که به عنوان بدن‌شوی هم شناخته می‌شوند و به سرعت جایگزین عمومی صابون‌های قالبی شدند، پر شد. در طول چند سال اخیر، بحث‌های فراوانی در مورد اینکه کدام‌یک از انواع صابون‌های قالبی سفت یا ژل‌های شست‌وشوی خوش‌ظاهر بهتر هستند، صورت گرفته است. پیش از اینکه تصمیم خود را بگیرید، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

كلا شبيه هم اما…

واقعا کدام یک بهتر است؛ صابون قالبی یا صابون مایع؟ شاید شما هم بدانید که تفاوت عمده‌اي بین این‌دو وجود ندارد. همه انواع صابون‌های مرغوب از ترکیبات اساسی یکسانی چون نمک قلیایی اسیدهای چرب و ماده پاک‌کننده درست شده‌اند. پاک‌کننده موجود در صابون، که مواد فعال در سطح نامیده می‌شود، به چربی و کثیفی اجازه می‌دهد تا با آن مخلوط شده و با آب شسته شود و از بین برود. مثل خيلي از محصولات زیبایی و بهداشتی، هر دو نوع صابون‌های قالبی و مایع دارای مزیت‌ها و معایبی هستند. یکی از شکایاتی که از صابون‌های قالبی می‌شود این است که علاوه بر آلودگي‌ها و كثيفي‌ها همه مواد روی پوست را از بین می‌برد. صابون‌های قالبی ناملایم، رطوبتی که پوست شما برای سلامت خود نیاز دارد را از آن مي‌گيرد. از سوی دیگر، صابون‌های مایع اغلب دارای مرطوب‌کننده هستند اما بیشتر آنها دارای رایحه‌ها و افزودنی‌های دیگری هستند که می‌توانند باعث آسیب رساندن به پوست‌های حساس شوند.

به نفع جيب شما

اگر شما فرد مقتصدی باشید، به احتمال زیاد متوجه شده‌اید که صابون‌های قالبی با صرفه‌تر از صابون‌های مایع هستند. با این وجود، اگر علاقه ندارید که روی جاصابونی شما با صابون قالبی حالت لیز و کثيف پیدا کند، حتما فکر می‌کنید هزینه اضافه برای صابون مایع ارزش دارد. از نظر حفظ محیط‌زیست، صابون قالبی نسبت به صابون مایع سالم‌تر است چون اغلب صابون قالبی در بسته‌بندی کاغذی یا مقوایی قرار دارد و مواد بسته‌بندی آن نه تنها قابل بازیافت است بلکه نسبت به بسته‌بندی پلاستیکی صابون‌های مایع راحت‌تر نیز به چرخه حیات باز می‌گردد و تجزیه می‌شود.

از مسائلی که در مورد صابون مایع وجود دارد، هدر رفتن آن است. شما می‌دانید که برای شستن خود چه مقدار صابون قالبی را روی لیف حمام خود بزنید تا به اندازه کافی کف کند اما صابون‌های مایع چون معمولا به صورت پمپی یا قوطی‌های فشاری هستند، اتلاف در مصرف آنها امری رایج است. عامل بالاتر بودن هزینه صابون‌های مایع و هدر رفتن بیشتر آنها این است که شما به صابون‌های قالبی عادت کرده‌اید.

نتيجه‌گيري

خلاصه مطلب این است که استفاده از صابون‌های قالبی یا مایع یک انتخاب شخصی است. بیشتر از شیوه ارائه کالا، مهم‌ترین موضوع برای شما این است که مراقب ترکیبات مواد افزودنی خاص موجود در آنها مانند مواد معطر و مرطوب‌کننده‌ها باشید.

منبع:

http://www.hidoctor.ir/

 

 
29 اردیبهشت 90 - 14:27
یه صابون خیلی خوب برای پوست صورت چیه؟
اطلاعات بیشتر : برای جوش و این چیزا نمی خوام. میخوام پوستو لطیف و سفید كنه.


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
الیسا  , elielisa
90/2/28 (14:42)
صابونای گلیسیرین یا صابون شیر یا هلو یا عسل....
  • 100%


 

دیگر پاسخ ها

1.    90/2/28 (20:56)
صابون گوگرد
2.    90/2/28 (22:06)
سلام
یه سر بزن به وبلاگم شاید جوابتو گرفتی

www.faceboy.mihanblog.com

خوشحال میشم نظر هم بدی

برای پوست مطلبهای زیادی گذاشتم
3.    90/2/28 (23:18)
صابون DOVE (لیمویی/شیر/عسل/.....)
4.    90/2/29 (10:23)
انتخاب صابون بستگی به پوست صورت دارد(چرب،خشک،معمولی،مختلط) من چندتا رو معرفی میکنم اما بهتر از همه اینه که صورتت رو با شامپو بشوری بخصوص شامپو بچه که مواد شیمیای کمتر داره.
صابون nourish soap حاوی پروتیین و ویتامینE .صابون کرمی پرل اندبیوتی نیوا.صابون نرم روغن کوسه.صابون زیتون.صابون ویتال سبز آروما.
موفق باشی

5.    90/2/30 (14:25)
صابون به مرور زمان پوست از بین میبره از ژل شتشو با توجه به نوع پوستت استفاده کن هیدرودم و هالیود مارک های خوبیه

6.    90/3/1 (21:34)
با پاسخ یک موافقم
7.    90/3/2 (20:30)
صورت شما كتابی است كه مردم می توانند از آن چیزهای عجیب بخوانند.((ویلیام شكسپیر))
8.    90/3/3 (23:08)
سلام
از صابون klorane که ساخت فرانسه هست استفاده کنی هم پوست رو سفید میکنه در کل خیلی خوبه
9.    90/3/4 (03:15)
بسته به نوع پوست از صابون یا ژل شستشو و یا شامپو بچه می تونی استفاده كنی چون هر كدوم از صابونها یاژلها برای یك نوع پوست مناسبند اگه جنس پوستتو بشناسی و بعد اینكه بدونی از ژل یا صابون انتظاری داری به چه نتیجه ای برسی بهتر می تونی تصمیم بگیری اگه اطلاعاتت واضح تر بود بهتر می تونستم كمك كنم
10.    90/3/10 (01:03)
بهترین چیزی که میشه واسه پوست اسفاده کرد استفاده از شامپو بچه است. دوز مواد شیمیایی بکار رفته در شامپو بچه خیلی کمه و یک سری مواد که واسه پوست ضرر داره توش نیست. واسه همینه که بهش میگن شامپو بچه. صابون مثله شمشیر 2لبه است هم مفیده هم مضر.مفیده چون با مواد قوی که داره چربی رو از رو پوست پاک میکنه و مضره چون صابونی که خیس میشه تو هر محیطی که قرار بگیره امکان رشد باکتری روش وجود داره و همینطور با الودگی که روش قرار میگیره ممکنه وارده چشم بشه... پس میبینی که شامپو بچه خیلی بهتره.