فواید و مضرات کِرِم زینک اکسید یا اکسید دوزنگ -پماد اکسید روی

فواید و مضرات کِرِم زینک اکسید یا اکسید دوزنگ -پماد اکسید روی

فواید و مضرات کِرِم زینک اکسید یا اکسید دوزنگ پماد اکسید روی

کرم زینک اکسید یک کرم چند منظوره بوده که دارای طیف گسترده ای از کاربردها می باشد. این مقاله عمدتا مصارف کلیدی و اثرات مفید این کرم را مورد تاکید قرار می دهد.
مصارف کِرِم زینک اکسید
مصارف کلیدی و مفید کرم چند منظوره زینک اکسید
 
چکیده
کرم زینک اکسید یک کرم چند منظوره بوده که دارای طیف گسترده ای از کاربردها می باشد. این مقاله عمدتا مصارف کلیدی و اثرات مفید این کرم را مورد تاکید قرار می دهد.
تعداد کلمات: 1131/ تخمین زمان مطالعه: 6 دقیقه
زینک اکسید
مترجم: سهیلا حاجی زاده


کرم زینک اکسید یک کرم چند منظوره بوده که دارای طیف گسترده ای از کاربردها می باشد. این مقاله عمدتا مصارف کلیدی و اثرات مفید این کرم را مورد تاکید قرار می دهد.
روی یک عنصر معدنی ضروری برای بدن می باشد. این ماده در مقادیر بسیار کم مورد نیاز است، اما نقش عمده ای در عملکردهای مختلف بدن دارد. در صدها آنزیم وجود داشته و به طور فعال عملکرد این آنزیم ها را تحت تأثیر قرار میدهد. در واقع، عملکرد آنزیم همهی اندام های بدن از جمله پوست وابسته به روی می باشد. پی برده شده که این عنصر در تقریبا همه ی سلول ها و بافت های بدن وجود داشته و به رشد، تعمیر و نگه داری سلول ها کمک می کند. اکسید روی به ویژه برای بهبود وضعیت پوست مفید بوده و یک جزء معمول کرم های مختلف پوست می باشد. اثربخشی کرم زینک اکسید در این واقعیت نهفته است که آن ها خواص ضد عفونی کنندگی بسیار عالی داشته که باعث تخریب میکروب های سطح پوست می گردند. علاوه بر این، باعث سرکوب اثرات هیستامینهای آزاد شده توسط سیستم ایمنی شده و بنابراین به کاهش التهاب پوست کمک می کنند.

 

بیشتر بخوانید: چگونه پیری پوست را به تاخیر بیندازیم؟


مصارف کرم زینک اکسید

از آن جا که روی یک جزء طبیعی سلول های پوست می باشد، هنگامی که این کرم به کار برده می شود، مواد مغذی به آسانی جذب پوست می گردد. به همین دلیل، این کرم می تواند برای درمان تعدادی از بیماری های پوستی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین باعث حفاظت از سطح پوست از اشکال مختلف آسیب ها می گردد. برخی از مصارف مهم کرم زینک اکسید روی به شرح زیر می باشد:
 

درمان و پیشگیری از جوش صورت

کرم زینک اکسید می تواند به طور مستقیم بر روی بیماری جوش صورت به کار برده شود. 
خواص ضدباکتریایی آن باعث کشتن باکتری ها شده و خواص ضد التهابی آن ها باعث پایین آوردن التهاب پوست می گردد. بنابراین باعث کاهش جوش می گردد. این ماده برای پیشگیری از جوش صورت نیز مفید می باشد. این کرم چربی های بیش از حد سطح پوست که تمایل به نفوذ در منافذ پوست و ایجاد جوش دارند را جذب می کند. کسانی که پوست آن ها مستعد آکنه می باشد و یا این که مدتی است از این مشکل رنج می برند، باید از این کرم به طور منظم به منظور درمان جوش موجود و جلوگیری از فوارن بیشتر آن استفاده کنند.

 

درمان بثورات‌ ناشی‌ از بستن‌ پوشک‌

این کرم برای درمان بثورات‌ پوشک بسیار موثر می باشد. اکسید روی یک ماده ی شیمیایی قوی بوده و می تواند به صورت امن بر روی پوست ظریف نوزادان بدون ترس از هر گونه واکنش خشن پوستی مورد استفاده قرار گیرد. نوزادان کوچک به دلیل رطوبت به دام افتاده در داخل پوشک که یک محیط پرورش ایده آل برای رشد کنترل نشده ی باکتری ها می باشد، به بیماری بثورات‌ پوشک دچار می شوند. در نتیجه، پوست تحریک و ملتهب شده و بثورات‌ پوشک ایجاد شده که باعث ناراحتی نوزادان می گردد. کرم یک مانع بر روی سطح پوست ایجاد کرده و اجازه نمی دهد که محرک های پوستی با پوست تماس پیدا کنند. بنابراین باعث محافظت از پوست در مقابل آسیب بیشتر شده و بهبود سریع تر جوشها تضمین می گردد.
 

حفاظت از آفتاب

اشعه ی ماوراء بنفش خورشید تاثیر مخربی بر سطح پوست می گذارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و مشکلات دیگر می گردد. چنین خساراتی می تواند به کمک کرم زینک اکسید پیشگیری گردد. آیا این واقعا به عنوان ضد آفتاب عمل میکند. هنگامی که شما این کرم را بر روی پوست اعمال می کنید، جذب پوست نمی گردد، بلکه بر روی سطح پوست به شکل یک سد محافظتی عمل کرده که می تواند مانع از نفوذ اشعه ی ماوراء بنفش آفتاب به پوست گردد. شما می توانید از این کرم به عنوان یک ضدآفتاب برای نوزادان و کودکان کوچک نیز استفاده کنید.
 

مصارف دیگر

ملاسما یک اختلال پوستی بوده که توسط لکه های قهوه ای تیره بر روی پوست صورت تشخیص داده می شود. استفاده ی منظم کرم زینک تا حد زیادی به تسکین علائم ملاسما کمک می کند. این کرم می تواند برای درمان اگزما نیز استفاده شود که یک اثر آرام بخش بر التهاب و تحریک پوست دارد. صدمات پوستی جزئی مانند بریدگی ها، سوختگی ها یا خراش ها نیز می تواند با زینک اکسید درمان گردد.
 

نحوه ی استفاده از کرم زینک اکسید

کرم زینک اکسید تنها برای مصرف موضعی استفاده می شود. قبل از این که کرم را بر روی پوست خود استفاده کنید، دست و صورت خود را به طور کامل بشویید. برچسپ روی کرم را به منظور بررسی هر گونه دستورالعمل بخوانید. سپس کرم را به میزان زیادی بر روی پوست خود اعمال کنید. اشعه ی ماوراء بنفش خورشید تاثیر مخربی بر سطح پوست می گذارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و مشکلات دیگر می گردد. چنین خساراتی می تواند به کمک کرم زینک اکسید پیشگیری گردد.هنگامی که این کرم را برای بیماری های پوستی مصرف می کنید، مطمئن شوید که قسمت آسیب دیده ی پوست به طور کامل با این کرم پوشیده شده باشد. سپس دستهای خود را بشویید. با این حال، اگر شما از این کرم برای بریدگی ها و سوختگی ها استفاده می کنید، از یک باند زخم استفاده کنید. در حالی که از این کرم بر روی صورت خود استفاده می کنید، مراقب باشید که به چشم، دهان و بینی شما تماس پیدا نکند. اگر این کرم را برای بثورات‌ پوشک استفاده می کنید، بهتر است یک بار با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. شما میتوانید این کرم را در بسیاری از زمانها بر روی بثورات‌ پوشک استفاده کنید. به صورت ایده آل، شما باید آن را هنگامی که پوشک را عوض میکنید، استفاده کنید.
هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده ای در رابطه با کرم زینک اکسید وجود ندارد. این کرم برای همه ی انواع پوست ها مناسب می باشد. تاکنون، هیچ شواهدی یافت نشده که نشان دهد این کرم با داروهای دیگر تداخل دارد. با این حال، اگر فرد به روی یا هر گونه جزء شیمیایی دیگر کرم آلرژی دارد، ممکن است احساس سوزش و خارش در فرد ایجاد گردد. اگر شما هر گونه از این واکنش ها را مشاهده کردید، استفاده از این کرم را بلافاصله متوقف کنید و با پزشک در این باره صحبت کنید.

منبع: راسخون

 

نظرات کاربران

1
0
0
پاسخ به نظرعلیرضا قزوینیجمعه، 12 مهر 1398

سلام،بهترین جوابی که من ازاین کرمیاپماد دیدن از بین بردن بوی بد زیر بغل بود همسر من بسیار کم عرق میکند ولی عرق بسیار بدبوی با اینکه بسیار به نظافت و مسائل فردی اهمیت قائل بود از این مسئله بسیار از عذاب می کشید تا اینکه با معرفی یکی از آشناها و استفاده از این کرم برای همیشه از این مشکل رهایی پیدا کرد فقط کافیست هنگام بیرون آمدن از حمام مقداری از پماد را به زیر بغل ها زده و چند ثانیه ای ماساژ دهید بسیار کار ساز می باشد

2
0
0
پاسخ به نظربنده خداشنبه، 16 شهريور 1398

بهترین درمان عفونت گوشه ناخن و قارچ ناخن است و بدترین و مزمن ترین عفونتهای باکتریایی و قارچی ناخن را تنها با یکبار استفاده نابود می کند و خلقی را از رنجهای بزرگ می رهاند و مجرب است .

3
0
0
پاسخ به نظریاسینچهارشنبه، 23 مرداد 1398

پماد زینک اکساید برای جوشهای سر سفید بچه ها عالیه پسر من وقتی ۱۳ روزش بود تمام بدنش جوش سر سفید زد بردمش دکتر زینک اکساید داد زدم خیلی زود خوب شد

4
0
0
پاسخ به نظرنسترنيکشنبه، 13 مرداد 1398

من دو هفته قبل عروسیم استفاده کردم صورتم پر ازجوش شد حالا موندم چکار کنم پشیمونم چرا زدم

5
0
0
پاسخ به نظرسهیلاچهارشنبه، 2 مرداد 1398

به نظر من خوبه خودم پماد زینک با کرم مرطوب کننده استفاده میکنم روغن بادام شیرین هم بهش اضافه میکنم خیلی خوبه خودم راضی هستم لکه های صورتم کم رنگ شده

6
0
0
پاسخ به نظرFatemehجمعه، 28 تير 1398

من استفاده کردم عالیه👌👌👌

7
3
0
پاسخ به نظرساسانچهارشنبه، 12 تير 1398

من خودم شخصاً بیشتر به فکر پیشگیری هستم تا درمان...

8
4
0
پاسخ به نظرمریمچهارشنبه، 15 خرداد 1398
در پاسخ به 955405مینا

سلام من زمانی که از این کرم استفاده میکنم صورتم جوش میزنه چرا آخه؟ جواب بدین ممنون

9
6
0
پاسخ به نظرعلیپنجشنبه، 2 خرداد 1398

من برای سوختگی دست پسرم از این‌پماد استفاده کردم خوب بود

10
5
0
پاسخ به نظرمریميکشنبه، 8 ارديبهشت 1398

خیلی سفیده برا صورت!

11
3
0
پاسخ به نظررقیهدوشنبه، 12 آذر 1397

واقعا کرم خوبی هستش مدت استفاده اش یه ماه به طور کامل و تا چهار ماه برای صورت چیزی استفاده نشود

12
4
0
پاسخ به نظرnچهارشنبه، 25 مهر 1397
در پاسخ به 955405مینا

سلام دوست عزیز ،تو متن نوشته بود مفید ،به نظر من هر وقت که دیدی از روی پوستت پاک شده کمی بزن ،خیلی حساس نباش روی تایم زدنش

13
38
0
پاسخ به نظرnچهارشنبه، 25 مهر 1397

من شنیدم برای تیرگی زانو مفید ،ایا کسی استفاده کرده بگه چه نتیجه ای گرفته ،یا برای کک و مک صورت

14
8
2
پاسخ به نظرمرساناچهارشنبه، 4 مهر 1397

سلام لطفا بگید ایا برای جوش های سر سفید صورت نوزاد یک ماهه مناسب است

15
29
0
پاسخ به نظرمینادوشنبه، 21 خرداد 1397

باسلام حضورشما...من چن وقتیه صورتم خصوصا پیشونیم جوش زده بعد رفتن جوش هم جاش میمونه...این کرم زینک اکساید خوبه استفاده کنم؟لطفا بگید چجوری و زمان استفادش رو...مثلا شب بزنم تا صبح کافیه؟زنده باشید

16
27
6
پاسخ به نظرPariaشنبه، 15 ارديبهشت 1397

برای دختر چهارده ساله میتونم به عنوان ضد آفتاب استفاده کنم؟؟؟؟ آیا مشکلی برای پوست صورتش ایجاد نمیشه؟؟؟

17
31
5
پاسخ به نظرسهرابیدوشنبه، 16 بهمن 1396

سلام مدت زمان استفاده ازاین کرم چقدهس؟؟؟

18
23
8
پاسخ به نظرمریم آل رضاچهارشنبه، 4 بهمن 1396

سلام ممنون از مطالب خوبتون
در متن اومده با چشم و لب وبینی تماس پیدا نکنه خب پس اگر خواستیم به عنوان ضد آفتاب استفاده کنیم روی بینی رو کرم نزنیم ؟؟؟؟ لطفاً جواب بدین روی بینی اشکالی نداره ؟؟

19
28
4
پاسخ به نظرمینادوشنبه، 2 بهمن 1396

سلام ببخشید من پوست خیلی حساسی دارم هر گونه ضد افتابی که استفاده کردم باعث حساسیت و خارش و قرمزی پوستم شده دکتر پوست برام زینک اکساید رو به عنوان ضد افتابم تجویز کرده،نظر شما چیه در مورد این پماد ایا جایگزین ضد افتاب میشه

20
8
3
پاسخ به نظرالنازپنجشنبه، 28 دی 1396

ممنون عالی بود

اکسید روی برای جوش صورت

استفاده از اکسید روی برای جوش صورت یکی از درمان‏های نسبتا مدرن موجود برای جوش صورت می‏باشد. مزیت اصلی استفاده از این دارو نتایج فوری است که مشاهده می‏شود، اکسید روی یک داروی مفید بوده، هنگامی که بسیاری از جوانان
اکسید روی برای جوش صورت

 

مترجم: سهیلا حاجی‏زاده
منبع:راسخون

 

استفاده از اکسید روی برای جوش صورت یکی از درمان‏های نسبتا مدرن موجود برای جوش صورت می‏باشد. مزیت اصلی استفاده از این دارو نتایج فوری است که مشاهده می‏شود، اکسید روی یک داروی مفید بوده، هنگامی که بسیاری از جوانان خواهان خلاص شدن فوری جوش صورتشان هستند.
داروهایی که عمدتا از اکسید روی تشکیل شده‏اند، به عنوان دارو برای جوش صورت استفاده می‏شود. برای جوانان بی‏حوصله و کم صبر، اکسید روی در مقایسه با داروهای طبیعی گزینه‏ی بهتری بوده و برخی از مزایای منحصر به فرد آن به صورت زیر می‏باشد:
مزایا
این دارو در صورتی که تحت نظر متخصص پوست استفاده شود، تقریبا هیچ گونه اثرات جانبی ندارد.
نتایج به دست آمده در تقریبا تمام درمان‏های اکسید روی فوری بوده و شخصی که نمی‏تواند برای مدت زمان طولانی جهت رفع جوش صورت صبر کند می‏تواند از این دارو استفاده کند.
درمان با اکسید روی به دلیل کمک به بهبود زخم‏های موجود بر روی پوست و کمک به پدیده‏ی کنترل التهاب چربی بیش از حد، برای پوست مفید می‏باشد.
یکی دیگر از نتایج بسیار مثبت استفاده از اکسید روی توسعه و تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه پوست می‏باشد.
اکسید روی برای درمان بسیاری از اختلالات دیگر پوست مانند جوش و زخم‏ها استفاده می‏شود. جدا از این، این ترکیب یک لوسیون بسیار عالی بوده که باعث محافظت از پوست در برابر آلودگی می‏گردد.
اکسید روی در مقابل درمان های طبیعی
داروهای طبیعی برای جوش در مقایسه با هر گونه داروی دیگر بسیار بهتر می‏باشد. با این حال، آن‏ها برای درمان کامل جوش صورت استفاده می‏شوند. بسیاری از مردم سود یک درمان را برای استفاده در سال‏های طولانی ترجیح نمی‏دهند. استفاده از اکسید روی برای جوش صورت تقریبا بلافاصله اثر خود را گذاشته و بنابزاین بهترین روش درمانی ممکن می‏باشد،
گزینه‏های درمان
رایج‎ترین باور این است که جوش صورت به دلیل بلوغ ایجاد می‏گردد. اگرچه این باور واقعیت دارد، اما این تنها نیمی از داستان می‏باشد. جوش صورت اساسا نتیجه ی ترکیبی از پدیده‏های مختلف در بدن و پوست انسان از جمله بلوغ، چربی بیش از حد پوست، باکتری‏های موجود روی پوست و هورمون‏های رشد می‏باشد.
بهترین درمان، مصرف غذاهایی است که دارای مقدار زیادی روی در آن‏ها باشد. برای مثال، شما می‏توانید از غذاهایی مانند آجیل، مرغ، غذاهای دریایی، روغن آفتابگردان و غیره در رژیم غذایی خود استفاده کنید. مصرف این غذاها به طور خودکار احتمال وقوع جوش صورت بر روی پوست را کاهش می‏دهد. یکی دیگر از مزیت‏های مصرف منظم این غذاها این است که علائمی که قبلا بر روی پوست شما ظاهر شده بود رفع شده و پوست به آرامی شفاف خواهد شد.
راه دوم برای درمان جوش صورت به کمک اکسید روی پماد مناسب بوده که بر روی پوست استفاده می‏شود مانند کرم یا صابون که مقدار اکسید روی پوست را افزایش می‏دهند. برخی از این داروها با باکتری ها و لکه‏ها که باعث انتشار علائم جوش می‏گردند، مبارزه می‏کنند.
ما همیشه به همه‏ی نوجوانان شستن صورتشان را یک بار با آب سرد توصیه می‏کنیم و اینکه نگران جوش‏های صورت خود نباشند، چون آن‏ها در زمان بزرگسالی ناپدید می‏گردند. و به بزرگسالان استفاده‏ی روزمره از برخی درمان‏های طبعیی ساده را پیشنهاد می‏کنیم.
نویسنده : | موضوع: طریقه مواظبت از پوست و داشتن پوست شاداب , پزشکی و سلامتی ,
برچسب ها: , , , , , , , , ,
تاریخ انتشار : ساعت:
تعداد بازديد : 7095

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

موضوعات

امکانات جانبی

مجله زیبایی