همه چیز درباره درمان خطوط شکم و جای بخیه بعد از بارداری-درمان خطوط بارداری با لیزر

[RB:Post_Tags_Title]

[RB:Post_Content]

همه چیز درباره درمان خطوط شکم و جای بخیه بعد از بارداری-درمان خطوط بارداری با لیزر

همه چیز درباره درمان خطوط شکم و جای بخیه بعد از بارداری-درمان خطوط بارداری با لیزر

 مقدمه

بعضی از زنان وقتی باردار هستند، غرق در شادی می شوند. پوست آنها صاف است، موهای قشنگی دارند و عموما با گذشت هر سه ماهه از بارداری خود زیباتر می شوند. و اما ۹۰ درصد از زنان این گونه نیستند.بارداری هر قدر هم رویایی باشد، زنان کمی از اثراتی که بر زیبایی آنها دارد تمجید می کنند. اضافه وزن، پف کردن، گشاد شدن سیاه رگ ها و تغییر رنگ پوست بخشی از تغییرات منفی در ظاهر زن باردار هستند. پس از بارداری، بسیاری از زنان دچار ریزش مو و افتادگی پوست می شوند، روی صورت آنها جوش ایجاد می شود و بدتر از همه، خطوطی روی شکم آنها ایجاد می شود(ترک بارداری).
کاری نمی توان کرد. بارداری به شکلی دائمی ظاهر شما را تغییر می دهد. بعضی از زنان پس از بارداری شکم هایی صاف و پوستی بدون لک و جوش خواهند داشت، اما اغلب آنها خطوط روی شکم، پوست افتاده، شکم شل و جای زخم و بخیه جراحی را دارند.

خطوط روی پوست و ترک شکم بعد از زایمان و یا خطوط چاقی و لاغری در ۵۰ درصد از بارداری ها ظاهر می شوند. این خطوط عموما روی شکم و در سه ماهه سوم یا در هفته اول پس از زایمان ظاهر می شوند، البته ترک پوست در بارداری روی باسن، ران و سینه ها، هر جایی که سلول های چربی در آن انباشته شده اند، نیز پدیدار می شوند.

خط های ایجاد شده بر روی پوست بارداری بعد از بارداری

پس از بچه دار شدن تغییرات زیادی در زن باردار ایجاد می شود که از جمله آنها می توان به عادت ماهیانه ، زمان خواب و حس آزادی اشاره کرد. علاوه بر تغییر در عادت ماهیانه، تغییرات جسمانی زیادی قابل مشاهده هستند. اصلی ترین تغییر جسمانی خطوط روی پوست است. بسیاری از زنان، خطوط روی پوست را مانند عوض کردن پوشک و شیر دادن بچه بخشی از فرآیند بچه دار شدن می دانند.

زنی باردار به ما گفت" وقتی باردار بودم شکم من خارش شدیدی داشت و سفت شده بود و با بزرگ شدن شکم خطوطی روی آن ظاهر شدند. این خطوط پس از زایمان دوم من حتی شدیدتر شدند.

آناتومی خطوط روی پوست

خطوط روی پوست زمانی ظاهر می شوند که بچه سریع تر از چیزی که پوست می تواند تحمل کند، رشد پیدا می کند. این مساله باعث می شود که فیبرهای الاستیک زیر سطح پوست شکسته شوند و خطوط روی پوست ایجاد می شود.

در طول دوره بارداری حدود ۱۳٫۵ کیلو وزن اضافه می کنید. این اضافه وزن سریع باعث بوجود آمدن خطوطی روی پوست می شود، مخصوصا در ناحیه شکم و سینه که بیشتر از همه جا رشد پیدا می کنند. خطوط روی پوست همچنین روی ران، باسن و قسمت بالای دست ظاهر می شوند. این خطوط اغلب مایل به قرمز یا بنفش رنگ هستند، اما پس از بارداری کم رنگ می شوند و به رنگ سفید یا خاکستری درمی آیند.

متخصصین می گویند زنانی که وزن سالمی دارند، باید بین ۱۱ تا ۱۶ کیلو وزن زیاد کنند. اینکه در این محدوده وزنی قرار بگیرید و به صورت آهسته و پیوسته وزن اضافه کنید، در مقایسه با افزایش ناگهانی وزن بد نیست. به عبارت دیگر، در ارتباط با خطوط روی پوست، سرعت افزایش وزن به اندازه میزان افزایش وزن اهمیت دارد.

خطوط روی پوست، در پوست چه افرادی ظاهر می شود؟

در حدود ۹۰ درصد از زنان پس از ماه ششم یا هفتم بارداری خطوط روی پوست ایجاد می شود. در صورتی که مادر شما خطوط روی پوست داشته باشد، احتمال اینکه شما نیز دارای این خطوط باشید بیشتر است، زیرا ژنتیک نیز در این مساله نقش دارد.در صورتی که پوست روشنی دارید، خطوط روی پوست مایل به صورتی هستند. زنانی که پوست تیره تری دارند خطوط زیر پوست روشن تر از رنگ پوست آنها است.

اثر زخم جراحی سزارین

با توجه به اینکه امروزه یک سوم بچه ها با جراحی سزارین به دنیا می آیند، یک سوم از تمام مادران جای زخم سزارین را دارند.

اندازه جای زخم سزازین

جای زخم ها فوق العاده کوچک هستند. سراغلب کودکان از یک برش ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری که به صورت افقی در زیر خط موی ناحیه تناسلی ایجاد شده، بیرون می آید.عضلات شکم کنار زده می شوند ( برشی در آنها ایجاد نمی شود) و یک برش افقی در رحم ایجاد می شود.در موارد نادر، پزشک از زیر ناف مادر تا استخوان ناحیه تناسلی یک برش عمودی ایجاد می کند. این اتفاق بسیار نادر است و در شرایط اضطراری و وقتی که زمانی برای انجام دادن برش دقیق و کمتر نمایان وجود ندارد، صورت می گیرد. در صورتی که یک برش عمودی بر روی پوست انجام شود، احتمالا یک برش عمودی در رحم نیز ایجاد می شود.

جای زخم سزارین پس از بهبودی چه ظاهری دارد؟

از آنجایی که جای زخم ها عموما در زیر خط موی ناحیه تناسلی انجام می شوند، احتمالا اصلا آنها را نمی بینید. جای زخم برای چندین ماه قرمز یا صورتی رنگ به نظر می رسد، اما در نهایت کمرنگ می شود و به یک خط کمرنگ، صاف و باریک تبدیل می شود. در بعضی از زنان جای زخم ها بزرگتر، ضخیم تر و برجسته تر از زنان دیگر است، اما به ندرت پیش می آید که واضح باشند.

لیزردرمانی

لیزردرمانی مخصوص از بین بردن خطوط روی پوست

در طول لیزردرمانی مخصوص از بین بردن جای بخیه و خطوط روی پوست ، یک پرتو نور لایه های باریک پوست دور خطوط روی پوست را از بین می برد. لیزر ترک پوست اگزایمر مخصوص این نوع لیزردرمانی است. این لیزر برخلاف لیزرهای دیگر در عوض سوزاندن یا برش نواحی تحت تاثیر، از نور لیزرفرابنفش پرانرژی برای اختلال در پیوندهای مولکولی در بافت پوست استفاده می کند که باعث می شود بافت در یک فرآیند که ابلیشن نام دارد، از بین برود و باعث درمان ترک لاغری میگردد . وقتی لیزر درمانی مخصوص از بین بردن خطوط روی پوست به اتمام رسید، ناحیه تحت تاثیر به سرعت بهبود پیدا می کند و لایه های جدیدی از پوست سالم شکل می گیرند. خطوط روی پوست ناپدید می شوند و یک ظاهر سالم و جدید بدست می آید.

لیزردرمانی مخصوص از بین بردن جای زخم جراحی سزارین: لیزردرمانی باعث کم تر نمایان شدن جای زخم ها می شود.

لیزردرمانی مخصوص برای رفع ترک شکم بعد از زایمان یک روش غیرتهاجمی و پیشرفته برای درمان ترک پوست و جای زخم هایی است که بدون ایجاد ناراحتی یا زمان از کار افتادگی نتایج فوق العاده ای عرضه می کند. در این روش از فن آوری لیزر فرکشنال قدرتمند استفاده می شود تا بدون صدمه زدن به پوست مجاور جای زخم ها کمتر نمایان باشند. در چند جلسه درمانی سریع و آسان، جای زخم ها کمتر نمایان می شوند و پوست جذاب تر و صاف تری عرضه می شود.

برخلاف جراحی، در روش لیزر درمانی مخصوص از بین بردن ترک پوست از پالس های نور لیزر بسیار ریزی برای دسترسی عمیق به زیرلایه های پوست استفاده می شود و ساختار پشتیبانی را درمان می کند. سپس فرآیند بهبودی طبیعی بدن بافت آسیب دیده قدیمی تر را کنار می زند و آن را با کلاژن و الاستین، اجزای سازنده اصلی پوست طبیعی، بازسازی می کند. این روش بسیار سریع و آسان است و به راحتی می توان درد ناشی از آن را تحمل کرد و به زمان از کارافتادگی حداقلی نیاز دارد یا اصلا به زمان از کارافتادگی نیاز ندارد.

زمان بهبودی

مدت زمان اندکی پس از لیزردرمانی، پوست قرمز و حساس می شود. این اتفاق برای این پیش می آید که لایه های پوست مورد نظر جدا شده و پوست جدیدی در حال رشد است. گاهی اوقات، تاول و علائم رایج سوختگی نیز بوجود می آیند، اما این عوارض موقتی هستند. اغلب بیماران در عرض چند روز به بهبودی می رسند، اما در موارد مشخص، مخصوصا در افرادی که به درمان گسترده تری نیاز دارند، زمان بهبودی تا چند هفته طول می کشد.

نتایج حاصل از لیزردرمانی

لیزردرمانی مخصص از بین بردن خطوط روی پوست و جای زخم جراحی سزارین در اغلب موارد کارایی زیادی دارد. برای از بین بردن خطوط روی پوست به طور کامل اغلب به ۱۰ جلسه درمانی نیاز است. در موارد بسیار شدید، حتی مجموعه ای جلسات لیزردرمانی تنها به کمتر نمایان بودن خطوط روی پوست و جای زخم ها کمک می کند و نمی توان آنها را به طور کامل از برد. هر مورد منحصر به فرد است.

مزایای این روش

مهم ترین مزیت لیزردرمانی کارایی آن است. درصد زیادی از بیماران از این شیوه ابراز رضایت کرده اند. همچنین این شیوه بی خطر است. لیزر اگزایما به دقت کنترل می شود و کمترین احتمال ایجاد صدمه را دارد. در نهایت، نسبت به روش های جراحی مثل جراحی زیبایی شکم که شامل بریدن قسمتی از بدن است، غیرتهاجمی تر است، زمان بهبودی کمتر، هزینه کمتر و عوارض جانبی بالقوه کمتری دارد.

خطرات و عوارض جانبی

همانند هر روش درمانی دیگر، لیزردرمانی نیز کاملا بدون خطر نیست. از آنجایی که لیزر می تواند پوست را بکند، این احتمال وجود دارد که کنترل نامناسب لیزر باعث آسیب بیشتر به بافت شود. به همین دلیل، باید در انتخاب متخصص پوست و زیبایی نهایت دقت را به خرج دهید. همیشه این خطر وجود دارد که خطوط روی پوستی که شدیدا محکم شده اند با لیزر درمانی از بین نروند. همچنین خطر تاول زدن و واکنش های منفی دیگر به درمان وجود دارند، اما این عوارض جانبی موقتی هستند و زندگی فرد را به خطر نمی اندازند.

هزینه

هزینه از بین بردن خطوط روی پوست به شیوه مورد استفاده و شدت جای زخم ها بستگی دارد. روش های طبیعی مثل کرم و لوسیون عموما ارزان ترین روش ها هستند، حداقل درگیری و همچنین کمترین کارایی را دارند. درمان بوسیله جراحی عموما گران قیمت ترین روش است، با این وجود لیزردرمانی های مکرر هزینه مشابهی را به بار می آورد. برای کسب اطلاعات در مورد جزئیات باید با متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید.

چگونه می توان از خطوط روی شکم بعد از بارداری جلوگیری نمود؟

متاسفانه به هیچ نمی توان از بوجود آمدن خطوط روی پوست جلوگیری کرد. هیچ کرم، لوسیون یا مرهم خانگی ای برای جلوگیری از این مشکل وجود ندارد و اگر کسی در این زمینه ادعایی دارد، گول او را نخورید. بهتر است با یک لوسیون یا کرم قوی پوست خود را همیشه مرطوب نگه دارید.مخصوصا اگر این کار باعث می شود که پوست شما ظاهر بهتری داشته باشد، صاف تر به نظر برسد و رنگ بهتری داشته باشد و به رفع خارشی که با رشد کودک در شکم بوجود می آید، کمک کند.

نتیجه گیری

اگرچه مادر شدن حس غیر قابل وصفی در وجود زنان به وجود می آورد، ولی عوارض بعد از بارداری تا حدی می تواند برای بعضی زنان ناخوشایند باشد. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه می توان به راحتی خطوط و شکستگی پوست ناشی از بارداری و بخیه ها را درمان کرد..

نویسنده : | موضوع: پوست , طریقه مواظبت از پوست و داشتن پوست شاداب , دانستنی های بارداری و زایمان ,
برچسب ها: , , , , , , , ,
تاریخ انتشار : ساعت:
تعداد بازديد : 603

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

موضوعات

امکانات جانبی

مجله زیبایی