سردرد به علت تنش های فیزیکی و روحی

[RB:Post_Tags_Title]

[RB:Post_Content]

سردرد به علت تنش های فیزیکی و روحی

سردرد به علت تنش های فیزیکی و روحی

دکتر مونا زارع

سردرد می تواند کاملاً رنجور و ناتوان کننده باشد، اگرچه بیشتر موارد سردرد به علت اختلالات تهدید کننده حیات ایجاد نمی شود.

 بیشتر سردردها در یکی از چهار نوع زیر می گنجند:

-سردرد تنشی

-سردرد میگرنی

-سردرد مزمن روزانه

-سردرد خوشه ای

سردردها

 سردردهای تنشی (Tension Type Headache)

علایم سردردهای تنشی عبارتند از:

-فشار یا سفتی اطراف هر دو طرف سر یا گردن) .بیمار توصیف می کند که مثل این که به دور سرم یک تسمه یا کمربند محکم بسته اند.)

-درد خفیف تا متوسط که ثابت است و ضربان دار نیست.

-درد با فعالیت بدتر نمی شود.

-شدت درد در طول سردرد می تواند کم و زیاد شود.

-ممکن است حساسیت در عضلات سر، گردن یا شانه ها باشد.

افراد با سردرد تنشنی اغلب قبل از سردردشان احساس استرس یا تنش دارند. برخلاف میگرن سردردهای تنشی بدون سایر علایم مثل تهوع، استفراغ، حساسیت به نورها و صداها یا پیش درآمد رخ می دهد. (پیش درآمد (اورا) نوعی احساس ذهنی یا پدیده حرکتی است که مقدم بر شروع یک وضعیت عصبی می باشد و مشخصه آن محسوب می شود؛  و به خصوص در مورد تشنج یا میگرن وجود دارد.) به هرحال بعضی از افراد علایمی از هر دو نوع سردرد تنشی و میگرنی را دارند.

سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی نوعی سردرد هستند که باعث درد متوسط تا شدید می شوند که با نور، صدا و حرکت بدتر می شوند. بعضی از افراد همچنین تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. سردردهای میگرنی به طور معمول چند ساعت طول می کشند، اما ممکن است به ندرت تا سه روز طول بکشند.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای (کلاستر) سردردهایی شدید و رنجورکننده هستند که مکرر برای هفته ها تا ماه ها در یک دوره زمان رخ می دهند که دوره هایی از نداشتن سردرد به دنبال آن می آید. سردردهای خوشه ای به نسبت ناشایع اند و کمتر از یک درصد افراد را درگیر می کنند. در مردان شایع تر است و اوج سن شروع آن 25 تا 50 سال است.

علایم سردردهای خوشه ای به سرعت بدون هیچ هشداری آغاز می شوند و در طی چند دقیقه به اوج می رسند. سردرد معمولاً عمیق، شدید، مداوم و کیفیت انفجاری دارد، گرچه گهگاه ممکن است ضربان و تپش داشته باشد.

حملات ممکن است تا هشت بار در روز رخ دهند اما معمولاً دوره کوتاه دارند. (بین 15 دقیقه و سه ساعت)

درد به طور معمول در یک چشم یا اطراف آن یا شقیقه (گیجگاه) آغاز می شود و به طور کمتر شایع در صورت، گردن، گوش یا کنار سر شروع می شود.

درد همیشه یک طرفه است.

بیشتر افرادی که سردرد خوشه ای دارند بی قرار Restless)) هستند و ممکن است هنگام حمله به جلو و عقب تکان بخورند یا (بی قرار) راه بروند.

سردردهای خوشه ای با قرمزی چشم و تولید اشک در طرفی که درد وجود دارد، بینی گرفته و آبریزش بینی، تعریق و پوست رنگ پریده مرتبط اند.

بعضی از افراد در چشم سمت درگیر (سمت درد) حساسیت به نور دارند.

سردرد خوشه ای می تواند در هر سنی شروع شود. افراد دچار سردرد خوشه ای احتمال بیشتری دارد که در اعضای خانواده شان نیز افرادی با سردردهای خوشه ای وجود داشته باشد.

مصرف الکل می تواند سردرد خوشه ای را به دنبال داشته باشد.

سردردهای مزمن روزانه

بعضی از افراد دچار سردردهای بسیار مکرر می شوند که در بعضی موارد هر روز است. وقتی سردرد بیش از پانزده روز در ماه برای دست کم سه ماه، به عنوان سردرد مزمن روزانه توصیف می شود.

سردرد مزمن روزانه یک نوع (جداگانه) سردرد نیست اما گروهی است که شامل سردردهای مکرر از انواع مختلف است. بیش تر افراد با سردرد مزمن روزانه، به عنوان نوع زمینه ای سردردشان، میگرن یا سردرد تنشی دارند. این سردردها اغلب با داشتن یک سردرد گهگاهی میگرنی یا تنشی شروع می شوند اما در طول ماه ها یا سال ها زیاد تر می شود. بعضی از افراد دچار سردردهای مکرر، از داروهای سردرد بیش از اندازه استفاده می کنند که می تواند منجر به سردرد به علت مصرف بیش از حد داروها شود.

سردرد به علت استفاده بیش از اندازه از داروها

Medication-Overuse Headache (MOH)

سردرد به علت استفاده بیش از حد از داروها ممکن است در افرادی که سردردهای مکرر میگرنی، خوشه ای یا تنشی دارند رخ دهد، که منجر به استفاده بیش از حد از داروهای ضددرد می شود. در این حالت یک چرخه معیوب اتفاق می افتد که به موجب آن سردرد های پی در پی باعث می شود فرد زیاد دارو مصرف کند (اغلب داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک) و همین که اثر دارو به تدریج از بین می رود سردرد برمی گردد و  باعث مصرف بیش تر دارو می شود و این روند ادامه دارد...

مصرف بیش از حد مقادیر زیاد داروهای ضددرد می تواند خطر ایجاد سردرد های در اثر مصرف بیش از حد داروها را افزایش دهد. برای اجتناب از این نوع سردردها موارد زیر پیشنهاد می شوند:

-در صورت امکان از ترکیبات Butalbital (Fiorinal®, Fioricet®, Esgic®) و مخدرها کاملا اجتناب کنید.

-از تریپتان ها (مثلImitrex  و غیره) یا ترکیبات آسپیرین/ استامینوفن/ کافئین (Excedrin®) بیش از نه روز در ماه استفاده نکنید.

-از ضدالتهاب های غیر استروئیدی (مثل ایبوپروفن، آسپیرین) بیش از15  روز در ماه استفاده نکنید.

-از استامینوفن بیش از دو بار در هفته استفاده نکنید.

اگر شما سردردهای مکرر دارید، ممکن است نیاز به یک داروی پیشگیری داشته باشید.

سایر انواع سردرد

شماری از سایر علت ها برای سردرد وجود دارند:

سردرد های راجعه مرتبط با عفونت های سینوسی ناشایع اند. بسیاری، اگر نگوییم بیشتر افرادی که برایشان تشخیص سردردهای سینوسی داده شده، در واقع سردردهای میگرنی دارند.

درد مرتبط با سینوس معمولاً روزها طول می کشد (برخلاف میگرن معمول) و باعث تهوع، استفراغ یا حساسیت به صدا یا نور نمی شود (مواردی که در میگرن دیده می شوند.)

سردردهای پس از ضربه Post Traumatic Headache))

سردردهایی که بین یک تا دو روز بعد از یک ضربه به سر رخ می دهند، نسبتاً شایع اند. بیشتر افراد یک ناراحتی مبهم کلی، دردناک، پایدار، که به طور متناوب بدتر می شود را گزارش می کنند.

سایر علایم شایع شامل سرگیجه (حس چرخش، گیج رفتن)، اشکال در تمرکز، مشکلات حافظه، زود خسته شدن و تحریک پذیری است.

سردردهای پس از ضربه ممکن است تا چند ماه ادامه پیدا کنند، اگرچه هرکس با سردردی که در طول یک یا دو هفته بعد از حادثه ی ضربه شروع به بهبود پیدا نکند، می بایست ارزیابی شود.

تشخیص سردرد

پزشکان به طور معمول از توصیف سردرد به وسیله بیمار به علاوه معاینه برای مشخص شدن نوع سردرد استفاده می کنند. بعضی از افراد بیش تر از یک نوع سردرد دارند. بیش تر افراد نیاز به رادیوگرافی ساده یا آزمون های تصویربرداری ندارند. در بعضی شرایط سی تی اسکن (یا MRI) ممکن است پیشنهاد شود: برای مثال اگر علایم نامعمول باشد، اگر هرگونه علایم خطر وجود داشته باشد (به علایم خطر سردرد در ادامه توجه کنید) یا اگر هر نوع مورد غیر طبیعی در حین معاینه دیده شود، ممکن است سی تی اسکن پیشنهاد شود.

سایر دلایل ممکن برای انجام تصویر برداری از مغز شامل این مواردند:

-سردردهایی که با وجود درمان، پیوسته بدتر می شوند.

-یک تغییر ناگهانی در الگوی سردردها

-علایم یا نشانه هایی که به نظر می رسد شرایط پزشکی دیگری آنها را ایجاد کرده باشد.

علایم سردرد خطرناک

شمار بسیار زیادی از سردردها تهدید کننده حیات نیستند. اگر سردردی شرایط زیر را داشت، می بایست فوراً باید مراقبت پزشکی دریافت شود:

-ناگهانی شروع شود، در طی چند ثانیه یا چند دقیقه شدیدتر شود یا بتواند به عنوان بدترین سردرد زندگی توصیف شود.

-شدید است و با تب یا سفتی گردن رخ می دهد.

-با تشنج، تغییرات شخصیت، گیجی یا افتادن همراه است.

-به سرعت بعداز ورزش سخت (پرشور) یا آسیب خفیف شروع شود.

-جدید است و با ضعف، بی حسی و اشکال در دید همراه است. اگرچه سردردهای میگرنی می توانند گاهی این علایم را ایجاد کنند، فرد می بایست اولین بار که این علایم ظاهر شد، فوراً ارزیابی شود.

اگر فرد سردرد پایدار یا مکرر دارد، سردردهایی که با فعالیت معمول تداخل پیدا می کند یا سردردهایش دردناک تر شده است می بایست در طی ساعات معمول کاری به مطب پزشک یا مرکز پزشکی مراجعه کند.

سردردها و تومور مغزی: سردرد در تقریباً 50 درصد افرادی که تومور مغزی دارند رخ می دهد. به هرحال سردرد بسیار شایع است و تومورهای مغزی به ندرتدر افرادی که تحت ارزیابی سردرد قرار می گیرند یافت می شود. بسیاری از افراد دچار تومورهای مغزی سردردهایی دارند که با خم شدن به جلو بدتر می شود یا با تهوع و استفراغ همراه است، اگرچه این علایم می توانند هم چنین با سردردهایی که غیر مرتبط با تومور مغزی اند هم رخ دهند.

پزشک شما  بهترین منبع اطلاعاتی برای پرسش های شما دررابطه با مشکلات سلامتتان است

منابع:

Http:/www.Uptodate.Com/Contents/Headache-Causes-And-Diagnosis-In-Adults-Beyond-The-Basics?Source=Search_Result&Search=Headache&Selectedtitle=2%7E90

2)گایدلاین اعصاب 1390(امینف 2009+هاریسون 2008)-NEXT LEVEL- گردآورنده: دکتر کامران احمدی- ناشر: فرهنگ فردا

3) فرهنگ معاصر انگلیسی فارسی-محمدرضا باطنی/دستیاران: فاطمه آذرمهر، مهران مهاجر، محمد نبوی/انتشارات فرهنگ معاصر/چاپ یازدهم –ویراست دوم1382

4) فرهنگ پزشکی انگلیسی-فارسی دورلند-دکتر بهرام قاضی جهانی-دکتر آیدین تبریزی -ناشر گلبان با همکاری آریان طب و قاضی جهانی- ویراست بیست و هفتم 2004- چاپ اول

5)فرهنگ روز سخن(تلخیص از فرهنگ فشرده سخن)- به سرپرستی دکتر حسن انوری-چاپ دوم زمستان 85-انتشارات سخن

Oxford ADVANCED LEARNER’S DICTIONARY-7thedition(6

 جدول ویژگی های سردردهای شایع

سردرد خوشه ای

سردرد تنشی

سردرد میگرنی

نشانه

 

همیشه یک طرفه است. معمولاً اطراف چشم یا گیج گاه شروع می شود.

دوطرفه (هردو سمت سر را در بر می گیرد)

در 60 تا 70 درصد موارد یک طرفه است، در 30 درصد موارد در دو سمت پیشانی یا در کل سر است.

محل

 

درد سریع آغاز می شود، در طی چند دقیقه به نقطه اوج  می رسد؛ درد عمیق، مداوم، شدید و کیفیت انفجاری دارد.

فشار یا فشردگی دارد که به اوج می رسد و فرو می افتد.

شروع تدریجی است، در طول زمان متراکم می شود، ضربان دار است، شدت متوسط تا شدید دارد، با فعالیت بدنی معمول بدتر می شود.

ویژگی ها

 

فعال باقی می ماند.

ممکن است فعال باقی بماند یا نیاز به استراحت داشته باشد.

فرد ترجیح می دهد در یک اتاق تاریک آرام استراحت کند.

فعالیت

 

30 دقیقه تا 3 ساعت

متغیر

4 تا 72 ساعت

طول مدت

 

اشک ریزش یا قرمزی چشم در همان سمت درد، بینی گرفته و آبریزش بینی، رنگ پریدگی، تعریق، پائین افتادگی چشم، به ندرت نقایص عصبی

ندارد

تهوع، استفراغ، حساسیت به نور (اذیت شدن با نور)، حساسیت به صدا (اذیت شدن با صدا)، ممکن است پیش درآمد داشته باشد (معمولاً دیداری ولی می تواند شامل سایر سایر حواس باشد یا باعث مشکلات گفتاری یا حرکتی شود.)

پیش درآمد (اورا) نوعی احساس ذهنی یا پدیده حرکتی است که مقدم بر شروع یک وضعیت عصبی می باشد و مشخصه آن محسوب می شود؛  و خصوصا در مورد تشنج یا میگرن وجود دارد.

علایم مرتبط

 

 

 

منابع:

http://www.uptodate.com/contents/image?imageKey=PI%2F76857&topicKey=PI%2F719&source=see_link&utdPopup=true

2)فرهنگ معاصر انگلیسی فارسی-محمدرضا باطنی/دستیاران: فاطمه آذرمهر، مهران مهاجر، محمد نبوی/انتشارات فرهنگ معاصر/چاپ یازدهم –ویراست دوم1382

3)فرهنگ پزشکی انگلیسی-فارسی دورلند-دکتر بهرام قاضی جهانی-دکتر آیدین تبریزی -ناشر گلبان با همکاری آریان طب و قاضی جهانی- ویراست بیست و هفتم 2004- چاپ اول

5)فرهنگ روز سخن(تلخیص از فرهنگ فشرده سخن)- به سرپرستی دکتر حسن انوری-چاپ دوم زمستان 85-انتشارات سخن


صفحه منبع:

http://020.ir/%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D8%AA%D8%B4%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

دلایل عجیب سردردهای خود را بدانید 

دلایل عجیب سردردهای خود را بدانید

 

اکثر افرادی که سردرد می گیرند، در همان لحظات اول به سراغ داروهای مسکن می روند. اما با پیدا کردن علت این سردردها نه تنها می توان شدت درد را کاهش داد، بلکه می توان از بروز آنها در آینده نیز پیشگیری کرد. سردردها یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشکان عمومی یا کلینیک های عصب شناسی در سراسر جهان است.

تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن یک عامل است. یک جریان الکتریکی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می شود و دردهای ناحیه سر را به وجود می آورد. تقریبا در میان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد که سردرد یکی از نشانه های ابتلا به تومور مغزی است، در حالی که این موضوع به هیچ وجه درست نیست. تحقیقات نشان می دهد فقط یک درصد افرادی که به دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می کنند، دچار یک مشکل جدی و خطرناک هستند. با اینکه بسیاری از سردردها چندان مهم نیستند، اما در بعضی از موارد شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید. برای مثال زمانی که شما دچار سردرد ناگهانی شدید یا سردرد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشک تردید نکنید. همچنین زمانی که همراه با سردرد احساس سرگیجه داشتید یا حافظه شما دچار مشکل شد حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه بعضی از علت های عجیب ابتلا به سردرد را با هم مرور می کنیم. شاید شما هم بتوانید با شناختن این عوامل و دوری گزیدن از آنها خود را از سردردهای آزاردهنده دور نگاه دارید.

 

وقتی موهایتان را کوتاه می کنید
یکی از دلایل عجیب ابتلا به سردرد در بعضی از مردم مراجعه به آرایشگاه و کوتاه کردن موهای سرشان است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما مجبورید سر خود را هنگام شست وشوی موها روی سینک دراز کنید. در این هنگام فشار زیادی به گردن وارد می شود و باعث تحریک یکی از عصب هایی می شود که در این مسیر قرار دارند. در اثر این اتفاق یک یا دو روز بعد سردرد به سراغ شما می آید، اما از آنجا که این اتفاق با تاخیر رخ داده است، شما متوجه علت اصلی آن نمی شوید. یکی دیگر از علت های عجیب سردرد زمانی است که شما روی صندلی نشسته اید و گوشی تلفن را بین شانه و گوش خود نگاه داشته اید. در این هنگام نیز فشار زیادی به عصب های گردن وارد می شود که بعد از مدتی خود را با سردرد نشان می دهد.

 

سرفه کردن
شاید باورتان نشود، اما در دنیای پزشکی نوعی سردرد وجود دارد که از آنها به عنوان سردردهای سرفه ای یاد می شود. این سردردها بر اثر عواملی مانند سرفه کردن، عطسه کردن، خالی کردن محتوای بینی یا خم شدن به جلو به وجود می آید.
تقریبا یک درصد سردردهای جهان در اثر سرفه کردن به وجود می آید و البته این نوع سردردها در بین مردان شایع تر است. علت اصلی این دردها فشاری است که در داخل مغز به وجود می آید. این دردها که اغلب شدید و تکرارشونده هستند ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بینجامند و در بیشتر مواقع هم در قسمت پشت سر احساس می شوند. در حالی که در اکثر موارد علت این موضوع ناشناخته است، اما بعضی تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد نزدیک به ۱۰ درصد از سردردها بر اثر ناهنجاری آرنولد چیاری به وجود می آیند. در این حالت در هنگام سرفه، فشاری به قسمت پشت مغز و به سمت بخش بالای ستون فقرات وارد می شود که عامل بروز سردرد است. این نوع از سردردها اغلب با علایم دیگری مانند دردهای ناحیه گردن، عدم توانایی در حفظ تعادل، مشکلات بینایی، کم شنوایی، فراموشی و شنیدن صدای زنگ در گوش ها همراه هستند.

 

وقتی به باشگاه ورزش می روید
بعضی از ورزشکاران بعد از راه رفتن یا دویدن روی تردمیل دچار سردرد می شوند. در این افراد هر گونه فعالیت ورزشی از جمله راه رفتن روی تردمیل باعث ایجاد تورم در رگ های خونی ناحیه سر، گردن و جمجمه می شود که این عامل می تواند در نهایت به سردرد منجر شود. این دردها معمولا چند ثانیه بعد از شروع ورزش کردن ظاهر می شوند و ممکن است در هر قسمت از سر خود را نشان بدهند. معمولا افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، بیش تر از دیگران این نوع از سردردها را تجربه می کنند. البته برای رفع این مشکل راه حل های ساده ای وجود دارد. برای مثال، می توان نوع ورزش را تغییر داد و به جای دویدن روی تردمیل، شنا کردن را انتخاب کرد. همچنین مصرف داروهای ضد تورم، نیم ساعت قبل از شروع ورزش تا حد زیادی می تواند از بروز این سردردها پیشگیری کند. اگر شما هم در حال ورزش کردن ناگهان دردی را در سر خود حس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر این نوع سردردها می توانند نشان دهنده رشد تومورهای مغزی یا پاره شدن رگ های خونی باشند.

 

اگر همیشه ناامید هستید
افرادی که اعتماد به نفس ندارند یا شخصیت ناامید و غمگینی دارند بیشتر از دیگران ممکن است به سردردهای میگرنی دچار شوند. به نظر می رسد، این افراد بیشتر دچار استرس می شوند که این عامل باعث کاهش میزان یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین می شود. در صورتی که تعادل سروتونین به هم بخورد، اولین علایم به شکل سردرد خود را نشان می دهند.

 

وقتی فست فود می خورید
غذاهای زیادی هستند که ممکن است باعث شروع سردردهای میگرنی شوند، اما ساندویچ همبرگر از تمام آنها مهم تر است. این ساندویچ ها شامل موادی مانند تیرامین و نیترات ها و نیتریت ها هستند که همگی جریان خون به سمت مغز را افزایش داده و باعث سردرد می شوند. در کمال تعجب سردردهایی که در اثر مصرف این مواد افزودنی به غذاها به وجود می آیند، در هر دو سمت سر احساس می شوند. این در حالی است که در میگرن های معمولی، فقط یکی از بخش های سر دچار درد می شود. بعد از گذشت مدت زمان معینی پس از تولید غذا، تیرامین در اثر تجزیه شدن پروتئین موجود در آن به وجود می آید. به این ترتیب، این ماده را باید در مواد غذایی جست وجو کرد که زمان زیادی از تولید آنها گذشته و سعی شده با مواد نگهدارنده از فساد آنها جلوگیری شود. از دیگر غذاهایی که دارای مقادیر زیادی از تیرامین هستند، می توان به پنیر، شکلات، گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و بعضی میوه ها مانند آناناس و موز اشاره کرد.

 

موی سر دم اسبی
بستن موها به شکل دم اسبی معمولا بعد از چند ساعت باعث آشکار شدن علایم سردرد می شود. زمانی که موهای سر به سمت عقب کشیده شده و به شکل دم اسبی بسته می شوند، فشار زیادی در بافت های روی جمجمه وارد می شود که خود را به شکل درد نشان می دهند. بعضی دیگر از مدل های موی سر که باعث ایجاد فشار در موها و کف سر می شوند می توانند همین دردها را به وجود بیاورند.

 

دوش آب گرم
در بعضی از مردم لذت یک دوش آب گرم در هنگام صبح به سرعت جای خود را به سردردهای شدید می دهد. به نظر می رسد، افزایش دمای بدن باعث افزایش سرعت جریان خون در تمام قسمت ها از جمله سر می شود که شدت آن بعد از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بعد از شروع درد به بالاترین حد می رسد. این دردها معمولا در ناحیه پیشانی احساس می شوند و به ندرت بیش از ۵ دقیقه طول می کشند. البته سرمای شدید هم می تواند باعث بروز سردرد شود. برای مثال، شنا کردن در آب سرد یا خوردن بستی می تواند بعضی از مردم را به دردهای ناحیه سر دچار کند.

 

سیگار کشیدن
با اینکه بعضی از مردم بعد از سردرد به فکر سیگار کشیدن می افتند، اما این کار در اکثر موارد شدت درد را افزایش می دهد. نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی در مغز می شود و مشخص است که این عامل به سردرد منجر خواهد شد.

 

کم خوابی
بداخلاقی، مشکل در حافظه و ناتوانی در تمرکز از واضح ترین عوامل کم خوابی است. اما آخرین تحقیقات نشان می دهد سردردها هم یکی از علایم شایع کم خوابی هستند. این نوع سردردها ممکن است بین یک ساعت تا یک روز طول بکشند. کم خوابی باعث کاهش ترشح یک ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز می شود که در تنظیم چرخه خواب در بدن نقش مهمی دارد. همان طور که قبلا هم گفتیم، این عامل باعث بروز درد در ناحیه سر می شود. تحقیقات دیگر روی افراد مبتلا به میگرن هم نشان می دهد، اشخاصی که حدود شش ساعت در طول شب می خوابند، بیشتر به سردرد دچار می شوند و البته شدت این دردها هم در آنها بیشتر است.

منبع: tabnak.irبیشتر بخوانید تا سالم بمانید

  • سردرد ( میگرنی , چشمی , عصبی )
  • سردرد نشانه چیست؟
  • 10 علت اصلی خستگی و راه حل مبارزه با آن
  • روزه‌دارانی کـه ‌سـردرد می‌گیـرنـد
  • شکلات و قهوه در بروز سردرد موثر است
  • عفونت قارچي را با اين روغن برطرف کنيد


نویسنده : | موضوع: اموزش اشپزی و خانه داری ,
برچسب ها: , , , , , , , , , ,
تاریخ انتشار : ساعت:
تعداد بازديد : 514

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

موضوعات

امکانات جانبی

مجله زیبایی