برو بالا
موضوعات
لینکدونی
کدهای اختصاصی

ایا می دانید موهای شما چه جنسی دارد وچگونه باید شسته شود؟
بازدید: 2056 | موضوع: مراقبت و رسیدگی موها,
توسط: مد20

ایا می دانید موهای شما چه جنسی دارد وچگونه باید شسته شود؟

نکاتی مهم در شستشوی موهایتان که نمی دانستید
اگر شما تاکنون فكر می‌کردید كه هر سه نو موهای خشک، چرب و معمولی را به یك نحو باید شست، اشتباه میکنید.

مطلع هستیم كه حالت مو در اشخاص  گوناگون فرق دارد ولی حقیقت این است كه موها فقط در 3 دسته گروه بندی می شوند؛ موهای چرب، موهای معمولی و موهای خشك. اگر شما تاکنون  فكر می‌کردید كه هر سه این دسته بندی را به یك نحو باید شست، اشتباه میکنید. در زمان نظافت موها باید جنس آن را درنظر بگیرید و همین‌طور مواد پاك‌كننده مناسب برای شست‌وشو را انتخاب كرد. مهم‌تر اینكه روش شست‌وشوی مو باید بر مبنای اصولی و صحیح انجام شود تا علاوه بر بهداشت بتوانید پوست سر و موها را به حالت دلخواه كنترل كرده و چربی و خشكی موها را به سوی نرمال سوق دهید.

اگر به برچسب شامپوها دقت کرده باشید، روی آنها نوشته شده مخصوص موهای چرب، خشک، معمولی یا آسیب‌دیده و رنگ شده. این ویژگی‌ها را براساس ترکیبی از سورفاکتانت‌ها و مواد نرم‌کننده، به دست می‌آورند تا هر کس بتواند براساس نوع مو، شامپوهای مخصوص آن مو را انتخاب کند. در اینجا می‌خواهیم کمی برای‌تان از شست‌وشوی موها بگوییم و اینکه آیا واقعا شامپوهای گیاهی اثربخشی بیشتری دارند؟

موهای چرب را چنگ نزنید
پوست سر بیشتر مردم چرب است اما پوست برخی چربی کمتری دارد و برخی بیشتر که تا حد زیادی بستگی به رفتار فرد با موهایش دارد. این نوع موها را فقط یك روز در میان بدون چنگ زدن، ماساژ دادن و برس كشیدن باید شست و ‌شو داد تا غدد چربی کف سر تحریک نشوند؛ به این طریق كه موها را در كف دست‌ها قرار داده و به‌طور دورانی پوست سر را بشویید بی‌آنكه ناخن‌ها یا نوك انگشتان با پوست سر تماس حاصل كند. دو دست شست‌وشو در هر بار استحمام كافی است؛ بعد از زدن شامپو، با آب ولرم یا حتی آب کمی سرد موهای‌تان را کاملا آبکشی کنید. یادتان باشد شامپویی با PH 7-6 و بیشتر یا شامپوی مخصوص موهای چرب را استفاده کنید. موهای چرب نیاز به مواد نرم‌کننده ندارند چون این مواد، چربی موها را بدتر می‌کنند.

موی خشك دارید از آب داغ استفاده نکنید
افراد کمی هستند که پوست کف سرشان خشک است و از خشكی بیش از اندازه موها رنج می‌برند؛ برای این نوع از موها نیز شامپو و نرم‌کننده مخصوص موهای خشک توصیه می‌شود. در این افراد تعداد دفعات شست‌وشو باید به حداقل کاهش یابد و اکیدا از شست‌وشو با آب داغ پرهیز شود، ضمنا از حجم مناسب شامپو هنگام شست‌وشو استفاده شود. استفاده از شامپوهای کرمی یا روغن‌ها و کرم‌های تقویت‌کننده مو برای موهای خشک توصیه می‌شود. یادتان باشد شما هم باید بسیار آرام و بدون چنگ زدن و برس كشیدن موها پوست سر را بشویید.

موهای معمولی‌؛یک روز درمیان
برای شست‌وشوی موهای معمولی، كه پوست سر نه چرب و نه خشك است، بین روش شست‌وشوی موهای چرب و خشك عمل می‌شود. برای نگهداری این نوع مو بهتر است از شامپوهای مناسب برای موهای معمولی استفاده شود و به صورت یک روز درمیان شست‌وشوی مو صورت پذیرد. موقع شست‌وشو باید موها را در كف دست‌ها قرار داد و به‌طور دورانی پوست کف سر را شست. این روش شست‌وشو یك قانون كلی است و كسانی‌كه از این روش پیروی كنند حداقل از نظر شست‌وشو ریزش غیرطبیعی نخواهند داشت.

موی آسیب‌  دیده به دنبال اسیدیته شامپو
اگر موهای شما بر اثر مواد مختلف مثل مواد مش یا فر یا به هر دلیل دیگری، آسیب دیده یعنی بر اثر دستكاری بیش از حد دچار تخریب شده و پیوندهای گوگردی ساختمان آن تغییر كرده به‌طوری كه دارای خشكی، زبری و عدم‌ استحكام است، بهتر است به اسیدیته شامپو دقت کنید. اسیدیته شامپوها بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک تنظیم می‌شوند. شامپوهای خنثی یا شامپویی با اسیدیته سبک یعنی شامپوهایی با 6PH تا 7 مو را کمتر متورم کرده و لایه خارجی کوتیکولی مو را کمتر به هم می‌ریزد.

چقدر شامپو استفاده كنیم؟
این بستگی به حجم موهای هر فردی دارد. مثلا آقایان كه موی كوتاه‌تری دارند، حتی یك‌بار شامپو كردن هم برای‌شان كافی است اما خانم‌هایی كه موهای‌شان بلند است معمولا با بار اول شامپو كردن، ‌تنها آلودگی‌های سطحی از موهای‌شان پاك می‌شود و شاید لازم باشد كه یك‌بار دیگر هم به موهای خود شامپو بزنند تا بتوانند احساس تمیز شدن موها را خوب درك كنند.

شامپو بچه برای حساس‌ها
شامپوهای بچه‌ها حالت قلیایی ندارند و بیشتر اسیدی هستند، به همین دلیل برای پوست لطیف بچه‌ها، آزاردهنده نیستند. حالا كسانی هم كه پوست و موی حساسی دارند و پس از هر بار شست‌وشوی مو با شامپوهای معمولی دچار خارش و خشكی پوست سر و موهای‌شان می‌شوند، می‌توانند از شامپوی بچه استفاده كنند.

شامپو چند دقیقه روی موها  بماند؟
اصلا ضرورتی ندارد كه شامپو روی مو باقی بماند. همان زمانی كه برای شست‌وشوی موهای‌تان با ماساژ دادن شامپو روی آن صرف می‌كنید، كافی است و دیگر نمی‌خواهد شامپو را روی سرتان نگه دارید. اما كاندیشنرها باید مدت كمی روی مو بمانند و بعد آبكشی شوند. درمورد شامپوهای درمانی نیز لازم است شامپو به‌مدت 5-3 دقیقه برای اعمال اثر دارو روی سر باقی بماند و سپس آبكشی شود.

چقدر شامپوی چندکاره موثر است؟
اگر موهای‌تان به نرم‌کننده احتیاج دارد از یک حالت‌دهنده پس از شامپو استفاده کنید نه از یک شامپوی حاوی حالت‌دهنده. چراکه مشکل است یک شامپو 2 عمل کاملا متضاد را با هم انجام دهد؛ موها را تمیز کند و در عین حال لایه‌ای روی موها باقی بگذارد. به‌علاوه این پسمانده‌ها روی مو تجمع پیدا کرده و تشکیل چربی (Gareasis) می‌دهد. علاوه بر اینها گمان نکنید شامپویی که «غنی» و «غلیظ» تبلیغ شده، بهتر است. هدف تولیدکنندگان از افزودن مواد سفت‌کننده یا نرم‌کننده به فرآورده‌های خود و غلیظ و غنی کردن آنها، زیباتر کردن شکل ظاهری فرآورده و بازاریابی آنهاست.

استفاده از شامپوهای گیاهی بهتر از شامپوهای شیمیایی است؟
این یك باور و ادعای علمی نیست چون شامپوهای گیاهی هم دارای تركیبات شیمیایی هستند. بد نیست بدانید كه عصاره‌گیری از گیاهان به‌منظور تولید شامپو هم با روش‌های شیمیایی صورت می‌گیرد، ضمن اینكه شیمیایی بودن یك محصول، به‌خودی‌خود مذموم نیست و این كار (تهیه محصولات شیمیایی) هم یك نوع علم محسوب می‌شود.

آیا شامپوی سیر برای درمان ریزش مو مفید است؟
همه ما می‌دانیم كه سیر، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند كاهش قند یا چربی خون مفید است. اما متاسفانه ما عادت داریم كه یك ماده را همه‌كاره كنیم تا كارمان راحت شود! در مورد شامپوی سیر هم همین حالت وجود دارد. مصرف این شامپو ضرری ندارد اما فایده چشمگیری هم برای استفاده از آن گزارش نشده است. همان‌طور كه قبلا هم اشاره كردیم، برای اثبات اثربخشی یك كالا مانند شامپوی سیر، باید آزمون‌های علمی كافی صورت بگیرد تا بتوان آن را تایید كرد.

شامپوهای نارگیل، زیتون و بادام برای موهای خشک است؟
بله. به‌طور كلی این نوع از شامپوها می‌توانند برای افرادی كه موهای خشكی دارند، مورد استفاده قرار بگیرند. برای پیشگیری از سرعت افزایش موخوره فقط لازم است موها از آن حالت خشكی شدید، خارج شوند و روش این كار (استفاده از روغن یا شامپو) دیگر به سلیقه و میل افراد بستگی دارد.

کدام شامپوی گیاهی برای کدام مو؟
كسانی كه موهای‌شان رطوبت كافی ندارد، می‌توانند برای حفظ رطوبت مو از شامپوی آلو‌ورا استفاده كنند یا آنهایی كه موهایی زبر و خشن دارند، می‌توانند مصرف شامپوی آووكادو را برای نرم کردن موها تجربه كنند. شامپوی فلفل هم برای آن دسته از افرادی كه پوست سر و موهای‌شان بیش از اندازه چرب است، می‌تواند مفید باشد چراکه تاحدی چربی پوست سر و مو را کاهش می‌دهد.

حنا و شامپوی حنا برای تقویت موها مفید است؟
حنا به شرطی برای مو خاصیت دارد كه تمیز و عاری از هرگونه آلودگی محیطی و قارچی باشد. اگر مواظب باشید كه حنای‌تان آلوده نباشد و پوست و موی شما را مبتلا به انواع ناراحتی‌های قارچی نكند، استفاده از آن اشكالی ندارد. شامپوی حنا هم كه چون در محیط استاندارد كارخانه تهیه می‌شود، آلودگی خاصی ندارد و شما می‌توانید با خیال راحت آن را مصرف كنید.

شامپوی بابونه برای جلوگیری از خارش موها مفید است؟
بله. به‌نظرم مطالعاتی هم برای اثبات این مسئله صورت گرفته و اثر ضد‌خارش بابونه و شامپوی آن مورد تایید قرار گرفته است.

شامپوی جنسینگ جلوی سفید شدن موها را می‌گیرد؟
خیر. ادعا در مورد اثربخشی شامپوی جنسینگ یا قرص و شامپوی سلنیوم كه می‌گویند جلوی سفید شدن موها را می‌گیرند، هنوز به اثبات نرسیده بنابراین نمی‌توان آن را تایید كرد.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله سیب سبز

نظرات
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
مطالب مرتبط
از بین بردن شوره سر با ماست و آسپرین و تخم مرغ-روش طبیعی
چگونه موهای سالم و پرپشت مانند هندی ها داشته باشیم؟
تاثیر ماسک موی اب برنج روی براق شدن موها
روش تهیه ماسک موی ماست با روغن زیتون و موز و تخم مرغ-ماسک مو طبیعی
چگونه مو را به روش طبیعی و بدون اتو صاف کنیم؟
روش های طبیعی پرپشت نشان دادن موی نازک وکم پشت
روغن ارگان چیست و چه فوایدی برای پوست و مو دارد؟
خواص گلیسیرین برای موها
موس مو چیست؟انواع و فواید موس مو در حالت دهی مو
ریزش مو به علت جوش روی پوست سر
تاثیر روغن اسطوخودوس روی رشد مو
موی فر بلند را چگونه نگهداری کنیم؟
روغن زرده تخم مرغ بادام رزماری و کنجد برای تقویت ابرو و مژه و ریش
بهترین مارک شامپو ارزان خارجی برای موی چرب خشک رنگ شده و دکلره شده زیر 15 دلار
بهترین مارک شامپوهای زنانه و مردانه موجود در ایران
علائم و درمان شوره سر و خارش پوست
روش طبیعی و ارزان تقویت موها
دلیل چرب شدن و بدفرم شدن سریع مو
همه چیز درباره کاشت مو و ابرو
بیست نوع ماسک مو برای انواع مو رنگ و دکلره شده
شامپوی طبیعی با سرکه و جوش شیرین
مارک کرم براق کننده و پرپشت کننده مو که کیم کارداشیان Kim Kardashian استفاده می کند
ماسک موی طبیعی زرد چوبه و زعفران و گل میخک برای ماندگاری رنگ موی قرمز یا بلوند
رشد سریع تر موها با ماسک موی گزنه
ماسک موی آرد شنبلیله سدر و مازو برای فر کردن موی صاف
بهترین شکل برس و شانه زدن برای انواع موی صاف و مجعد و فر کدام است؟
روغن کرچک برای رشد سریع تر مو های سر و ابرو و ریش
اموزش نرم و لطیف کردن انتهای موهای بلند-دانلود فیلم
ماسک سدر-روش تهیه ماسک معجزه اسا و ضد جوش با پودر و برگ سدر
رنگ گیاهی برای مو
بهترین مواد طبیعی و گیاهی برای براق ضخیم درخشان شدن موها و شوره سر
نرم کننده طبیعی مو سس مایونز و موز
اشنایی با مواد گیاهی تقویت کننده و تاثیر گذار روی پوست و مو و روش تهیه ماسک ها و جوشانده های گیاهی پوست
ایا می توان موهای اسیب دیده را درمان کرد
راهنمای استفاده و ترتیب محصولات مو شامپو نرم کننده صاف کننده و مواد استایل
زیبایی دندان پاها پوست و مو و از بین بردن جوش با جوش شیرین
چند روش برای فر و صاف نمودن موها به صورت طبیعی و بدون حرارت
ماسک مو-چگونگی تهیه ماسک طبیعی مو ابرسان تقویت کننده مراقبتی بازسازی کننده
روش جدید شستن مو برای خوش حالت شدن اول نرم کننده و بعد شامپو
کاربردها و فواید نمک در زیبایی پوست و مو
ماسک موخوره با پاپا یا و ماست ترکیب موز وعسل روغن کرچک و رزماری
فواید روغن زیتون در ارایش و زیبایی پوست و مو
چگونه از چرب شدن مو جلوگیری کنیم؟
چه مواردی باعث کم پشت شدن موها می شود؟
معرفی ده محصول و بهترین مارک و برند اتوی مو در جهان
پرپشت شدن مو ها با این ماده غذایی
راهنمای خرید بهترین شامپو وروش صحیح شستن موی سر
چند نکته درباره نگهداری از موی دکلره شده و عوارض دکلره
سرم مو کریستال و سیلیکون چیست و چگونه باید از ان استفاده نمود؟
فواید شانه های لیزری در جلوگیری از ریزش مو
تازه ها
محبوبترین ها
تصادفی
درباره ما
در مد بیست زیبایی به اشتراک گذاشته می شود! سایت مد 20 با ارائه جدیدترین مدل های مو و لباس زنانه و مردانه،عروس،اموزش ارایش و گریم،دانلود فیلم ارایشی،لباس زنانه،اموزش طراحی ناخن،اموزش بستن و شینیون مو،فرمول رنگ مو و دکلره ،در خدمت تمام فارسی زبانان عزیز می باشد.در این سایت سعی ما بر این است تا مطالب اموزشی را به ساده ترین زبان در اختیار شما قرار دهیم.لطفا از تمام موضوعات سایت ما دیدن فرمایید.